slajd01.jpg
slajd01.jpg
slajd01.jpg

1702716523 0 02 05 12b7cc296a60e9e59b7659476e5a872695f47ee8c2acf2942ff153831a2a99e5 b83e3d6731998efdU jučerašnjem izdanju emisije „Medikament“ Radio Kotora, govorili smo o temi Kako doživjeti stotu. Gošća gradskih talasa bila je Ljudmila Ulićević, korisnica Doma starih “Grabovac”, koja je nedavno proslavila stoti rođendan.
 
Ona ne krije oduševljenje proslavom koju su joj, krajem novembra, priredili zaposleni u risanskom Domu starih.
 
,,Plesalo se, igralo se kolo, obišla sam sve stolove i pozdravila drugove i drugarice koji su u Domu. Pripremili su mi i veliku tortu sa svjećicama. Slavila sam i ranije rođendane, ali nikada u ovoj mjeri, ovako ne može niko nego Dom. Imam veliku uspomenu. Ovaj rođendan ne mogu zaboraviti, oduševljena sam i sada sam puna zadovoljstva”, kažala je Ulićević.
 
Ona već pet godina boravi u Domu, a kako smo saznali od zaposlenih u ovoj ustanovi, došla je sa suprugom i u “Grabovcu” su zajedno postavili 70. godišnjicu braka 2020. godine, a nažalost, njen suprug je umro godinu kasnije.
 
Ističe da joj je u Domu odlično, da nema zamjerki i da im je veoma zahvalna na proslavi za stoti rođendan.
 
,,Živjela sam najprije kod majke i oca u Bijeloj, sve dok se nisam udala. Nakon udaje sa mužem sam živjela u Splitu i drugim gradovima bivše Jugoslavije. Zajednički smo živjeli veoma dobro i složno, nismo se mnogo je sjekirali, to smo gledali da izbacimo. Nastojali smo da se hranimo dobro i da radimo, imali smo baštu pa smo sadili pradajiz i druge biljke.
Tako bi i mladim preporučila da se što manje sekiraju, da vode računa kako se hrane i da rade, jer se jedino od rada može živjeti”, poručuje Ulićević.
 
Kako dodaje, bila je zaposlena u Perastu u vojnom šnajderaju.
 
,,Tamo sam radila do udaje, zatim je došao moj muž i poveo me, ostavlja se sve i ide prema onome ko te voli, treba pratiti ljubav. Imam sina i kćerku, unuke i praunuke, imam ih ukupno devetoro”, naglašava ona.
 
Na pitanje gdje je bilo najljepše živjeti, ističe da je najljepše kod roditelja.
 
,,Lijepo je kada naiđete na dobrog muža i dobro se slažete. Ja sam u tom braku dobila dvoje djece, imala sam obaveza oko njih pa nisam radila. Prije nego što sam dobila djecu radila sam kratko u Splitu u brodogradilištu “Vicko Krstulović””, prisjeća se ona.
 
Kako dodaje, udala se sa 23 godine, a mlade savjetuje da vode računa koga biraju za životnog partnera.
 
Emisiju možete poslušati na linku Medikament.

"Što manje briga, a što više ljubavi, tajna je dugovječnosti" kaže naša korisnica Ljudmila Ulićević, sa kojom smo danas proslavili njen stoti rođendan.

Ljudmila je neko ko nam iz dana u dan pokazuje da su godine samo broj, da životu treba pristupiti radoznalo i sa osmjehom dočekati svako novo sjutra.

IMG 47bc3b5e76681f7d947522108fccf78f V

 

dom starih1

Dan Doma starih u Risnu po peti put obilježen manifestacijom Noć mode. Kreacije crnogorskih modnih kreatorki Marine Banović i  Ane Kovačević prezentovalo 20 stanara ove ustanove.

NOĆ MODE ZA RISANSKE SENIORE

Dom starih „Grabovac” u Risnu najstarija je državna ustanova te vrste u Crnoj Gori. Od 1947. godine bavi se zbrinjavanjem starih, invalidnih i nemoćnih lica, a trenutno pruža usluge za 225 korisnika. Oni su  zbrinuti na odjeljenjima Palijativne njege (76), Demencije (19) i Psihogerijatrije (130 korisnika). Krajem 2020. započet je proces uključivanja ove ustanove u zdravstveni sistem Crne Gore, čime bi se stvorili uslovi za prevazilaženje problema nedostatka kadra.

Zaklonište siromaha kotorskih

„Zaklonište siromaha kotorskih”, koje su 24. aprila 1901. godine u Dobroti otvorile časne sestre reda „Sveti križ” zbrinjavalo je ljude svih vjeroispovjesti. U početku je pružalo usluge za 25 korisnika. Ovo prihvatilište smatra se začetkom današnjeg Doma starih u Risnu. ─ Matične knjige, odnosno spiskove korisnika Zakloništa od 1930. godine do 1941. godine, ovjeravale su opštinske vlasti. Za vrijeme italijanske okupacije to je radila i njihova gradska uprava, iza čega se može pretpostaviti da je ono bilo ozvaničeno i vjerovatno dobijalo materijalnu potporu ─ nalazimo u objašnjenju dostupnom na veb-sajtu ove ustanove[1].

U Domu starih modernizuje se pristup uslugama na način što je omogućeno elektronsko zakazivanje zdravstvenih pregleda, a vrši se i elektronsko propisivanje zdravstvenih recepata.

U planu je omogućavanje pristupa Elektronskoj apoteci, a u ovom trenutku ljekovi se nabavljaju iz budžeta Doma, posredstvom tendera. U ovu svrhu godišnje se utroši oko 30,000 evra, a Dom korisnicima obezbjeđuje i specijalizovani bolnički prevoz uz obaveznu pratnju od strane stručnog kadra.

Dom starih „Grabovac” angažuje 2 stalno zaposlena ljekara, a po potrebi angažuje još 7 ljekara specijalista. Korisnici mjesečno izdvajaju 400-750 evra na račun obezbjeđivanja usluga ove ustanove.

Ipak, nedostaje kadra

U ovom trenutku veliki problem predstavlja nedostatak medicinskog kadra u Domu starih. Po riječima menadžerke sistema kvaliteta ove ustanove mr Anđele Rašković, potrebno je povećati broj medicinskog osoblja za minimalno ¼. Ona navodi da iako su zarade povećane 20%, ipak su one znatno niže nego u zdravstvenim ustanovama, pa nije rijedak slučaj da osoblje Doma nastavlja radni angažman u nekoj od crnogorskih zdravstvenih ustanova. Planirano je da povećanjem zarada ovaj problem bude prevaziđen.

Pored neophodne svakodnevne uslužne i zdravstvene brige, u Domu starih naglašavaju da je korisnicima ne manje bitno obezbijediti kvalitetan kulturno-zabavni život i ponuditi aktivnosti kojim bi njihov ukupni doživljaj boravka bio optimizovan. Na raspolaganju su im programi radne i okupacione terapije, a najmanje dva puta godišnje organizuju se prodajne izložbe učesnika programa radne terapije. Interne priredbe, izleti, lutrije, rođendanske zabave, obilježavanje praznika, programi interakcije sa širom društvenom zajednicom, pogotovu sa Vrtićem i Osnovnom školom iz Risna, kao i brojni drugi programi čine  bogatu svakodnevnicu Doma.

Tradicionalno, na Dan ove ustanove, 1-og oktobra, u dvorištu Doma organizuje se i Noć mode. (1. oktobra se obilježava Dan Ustanove i Međunarodni dan starijih, dok se prethodnih godina Noć mode nije kalendarski vezivala za ove datume). Ove godine je po peti put organizovana ova korisnicima veoma draga manifestacija. Pistom je prošetalo 20 stanara Doma. Uz Opštinu, resorno ministarstvo i Ministarstvo zdravlja, Noć mode su podržali brojni sponzori, a u muzičkom dijelu programa nastupila je poznata crnogorska solistkinja Nina Žižić. Inicijatorka ovog dešavanja je Nataša Milosavljević Šćepanović.

Događaj kom se raduju 

U prisustvu predstavnika Ministarstva rada i socijalnog staranja, Ministarstva zdravlja,  predstavnika  Opštine Kotor, brojnih gostiju i saradnika, Dan Doma starih u Risnu obilježen je revijom mode čiji su manekeni bili korisnici usluga ove ustanove. Njih 20 promovisalo je kreacije modnih kreatorki Marine Banović i Ane Kovačević.

U ime JU Dom starih „Grabovac” skup je pozdravila i vodila mr Anđela Rašković, menadžerka sistema kvaliteta ustanove. ─ Želim Vas podsjetiti da je jedan od glavnih ciljeva ove manifestacije razbijanje predrasuda o Ustanovama koje se bave zbrinjavanjem odraslih i starih lica, kao što je naša – navela je ona.  Ističući da se zaposleni trude da raznolikim kulturnim i drugim sadržajima korisnicima Doma omoguće kvalitetno ispunjeno vrijeme, mr Rašković je podsjetila da se ovdje tradicionalno organizuju  svečanosti povodom obilježavanja 29. novembra, 1. maja, 21. maja, 13. jula, dočeka Nove godine, vjerskih praznika, umjetničkih izložbi, kao i jednodnevni izleti koji se realizuju širom države.